Планинско Узана - Ал. Димитров
Планинско Узана - Ст. Владимиров
Рали Хеброс - М.Ангелов Здравец 1

Александър Салюк спечели Рали България 2013 в битка с Димитър Илиев

8 Юли 2013 / Казахстанския пилот на Астана Александър Салюк спечели Рали България 2013. В битка за първото място водиха Димитър Илиев, Александър Салюк, Лука Бети и Крум Дончев. Първи поведи Лука Бети в специалния етап СС Самоков. В Събота на добре познатата отсечка Мухово, Димитър Илиев излезе начело. На Мухово Михайл Симеонов допусна грешка в един от последните шикани и се удари. Мишо успя да продължи в Неделя по системата супер рали. Проблеми с двигателя имаше Мирослав Ангелов, който отпадна след Мухово, а Борис Григоров имаше проблеми с превключването на скоростите и също отпадна, но продължи по супер рали в Неделния ден.
На СС 3 Юндола Александър Салюк беше най-бърз оставяйки зад себе си Лука Бети на 1.7 секунди и Димитър Илиев на 10.0 секунди. Само 13 екипажа стартираха на СС Юндола. На СС Белмекен 1 дойде първата развръзка. Лука Бети спуска гума и загуби 2 минути и 44 секунди. Първи в етапа завърши Илиев, следван от Салюк на 12.9 секунди и Дончев на 21.3 секунди.
При второто минаване на Мухово победната серия на Илиев се прекъсна. Казахстанския пилот атакува завършвайки първи, докато Илиев загуби 9 секунди, а Крум Дончев 2 секунди от Салюк. Четвърти на Мухово 2 завърши Игнат Исаев на 16.9 секунди, а Антон Титов пети. След Мухово 2 преднината на Илиев пред Салюк беше 13.3 секунди. Наказания с по една минута получиха Антон Титов и Валери Григоров за не спазване на времето, а Драгомир Друмчев 10 секунди за фал старт.
На Юндола 2 Салюк продължи да натиска, като стопи 8.7 секунди от аванса на Илиев и 9.4 секунди на Дончев.
На СС 7 Белмекен 2, всичко можеше да се промени, промени се и времето, като за секунди заваля проливен дъжд, падна мъгла, а на места и ситен град. Първите четирима стартираха, след което беше взето решение за отмяна на етапа. Много спорове имаше относно това решение. С най-добро време сред стартиралите даде Игнат Исаев, който заедно със Салюк атакуваха. В крайна сметка всички получиха времето на Исаев при отменения етап. Под голямата язовирна стена локвите бяха с голяма дълбочина и при състезателно темпо можеше да има много отпаднали автомобили.
След Съботния ден начело беше Димитър Илиев с преднина само от 4.6 секунди пред Салюк и 46.7 пред Дончев.
В Неделя на СС Бели Искър най-бърз беше Лука Бети, следван от Илиев на 0.4 и Салюк на 1.5 секунди. Лошия избор на гуми на Илиев се отрази на СС Радуил, където загуби 4.5 секунди от Бети и 3.9 секунди от Салюк. С това преднината на Илиев пред Салюк беше само 1.8 секунди. Времето продължи да се затопля, а асфалта беше сух, което беше добре дошло за състезателите използващи твърдите гуми. Сред тях не беше Илиев, който на СС Гуцал 1 загуби 5.4 секунди от Салюк, с това и водачеството си в Рали България. Митко беше на 3.6 секунди след Салюк при обедния сервизен парк в Самоков. Илиев атакува на Бели Искър, завърши първи в етапа и добави 2.6 секунди на Салюк, който остана четвърти. Така преди последните два етапа разликата между Илиев и Салюк беше само една секунда. На 12 скоростен етап Радуил започнаха проблемите с колата на Митко. Колата работеше на три цилиндъра, като Салюк добави 4.8 секунди на Илиев. На последния етап на Гуцал 2 проблема с колата беше по цялата дължина на отсечката и Митко загуби 14.2 секунди от Салюк, а победител в отсечката стана Лука Бети. Така на финала в Самоков завършиха 14 автомобила.
6. А. Титов (Ситроен ДС3) +10:12.8
Рали България 2013 ще се запомни, като едно от най-слабите, като брой участници ралита. За разлика от участниците, за които имаше много бонуси, като без такса участие, стартови 500 лева за всеки екипаж и други, публиката беше многобройна.
Три неща направиха лошо впечатление първото беше това спорно решение за отмяна на СС Белмекен 2, доколко това трябваше да стане или не е друг въпрос, но коментарите след това бяха доста остри. На второ място направи впечатление огромния брой охранители, които бяха на всеки завой. Огромните разходи по провеждането на това състезание се дължаха основно на охраната, които бяха на групи от 2-ма до 8 човека на едно място. Такава охрана на трасето е без аналог в България, дори и по време на ВРЦ Рали България 2010. Третото нещо, за което знаеха само навигаторите беше променения старт на СС Гуцал 2. Старта по програма беше в 13:44 часа, като в 13:33 часа на финала пристигнаха в пакет двете нули следван от едната нула. Минута след тях пристигна Димитър Илиев.
RallyPulse - България информира всички свои читатели с отразяване на живо от етапите, както и снимки и видея.